
43 år senere: Fanfavoritter fra 'Grease' får egen serie-fortsættelse
Det klassiske high school-univers udvides
70’erne-klassikeren Grease har tidligere fået en filmiske fortsættelse i 'Grease 2', og high school-universet udvides nu yderligere i serien 'Grease: Rise of the Pink Ladies'.
Musical-komedien kommer til at sætte fokus på de fire originale Pink Ladies: Rizzo, Jan, Marty og Frenchy.
Den kommende serie foregår fire år før handlingen i den originale film og handler om de fire piger på Rydell High, der sætter gang i en moralsk panik, der vil ændre skolen for evigt.
Streamingtjenesten Paramount+ har købt serien fra HBO, der tidligere havde planer om, at projektet skulle udvikles som en slags High School Musical-oplevelse.
Udover 'Grease: Rise of the Pink Ladies' er Paramount Pictures også I gang med at udvikle endnu en Grease-fortsættelse i form af prequel-filmen 'Summer Lovin'.
'Grease: Rise of the Pink Ladies' afventer premieredato.