Gå til hovedindhold

Ingen priser til Susanne Bier - se listen over Golden Globe-vinderne

Priser til Anya-Taylor Joy og årets helt store Oscar-favorit

daniel@kino.dk
Skrevet af Daniel Bentien


Natten til mandag dansk tid blev dette års Golden Globes uddelt, og desværre måtte Susanne Bier og hendes serie The Undoing se sig slået i kategorien Bedste miniserie eller tv-film, hvor Netflix-serien The Queen's Gambit tog sejren.

Det samme var tilfældet for Thomas Vinterberg, Mads Mikkelsen og Co. som blev slået i kategorien Bedste ikke-engelsksprogede for filmen Druk.

I stedet løb den amerikansk-producerede, men hovedsageligt koreansk-sprogede Minari med prisen.

Nomadland, der inden uddelingen var kæmpefavorit, modtog priserne for både Bedste dramafilm og Bedste instruktør, og derudover blev Sacha Baron Cohen og hans alter ego, Borat, hædret i komediekategorierne.

Amy Poehler og Tina Fey udgjorde for første gang festens værtspar til den delvist virtuelle prisuddeling, hvor de to styrede aftenen fra hver deres amerikanske kyst, nemlig henholdsvis Beverly Hills og New York.


SE ALLE VINDERNE HERUNDER:

Bedste tv-serie - drama
The Mandalorian
The Crown
Lovecraft Country
Ozark
Ratched

Bedste tv-serie - komedie
Emily in Paris
Ted Lasso
The Flight Attendant
Schitt’s Creek

The Great

Bedste miniserie eller tv-film
Normal People
The Queen’s Gambit
The Undoing
Small Axe
Unorthodox

Bedste kvindlige skuespiller i en tv-serie – drama
Olivia Colman / The Crown
Jodie Comer / Killing Eve
Emma Corrin / The Crown
Laura Linney / Ozark
Sarah Paulson / Ratched

Bedste mandlige skuespiller i en tv-serie - drama
Jason Bateman / Ozark
Josh O’Connor / The Crown
Bob Odenkirk / Better Call Saul
Matthew Rhys / Perry Mason

Al Pacino / Hunters

Bedste kvindlige skuespiller i en tv-serie – komedie
Lily Collins / Emily in Paris
Kaley Cuoco / The Flight Attendant
Elle Fanning / The Great
Catherine O’Hara / Schitt’s Creek
Jane Levy / Zoey’s Extraordinary Playlist

Bedste mandlige skuespiller i en tv-serie - komedie
Don Cheadle, / Black Monday
Eugene Levy / Schitt’s Creek
Nicholas Hoult / The Great
Jason Sudeikis / Ted Lasso
Ramy Youssef / Ramy

Bedste kvindlige skuespiller i en miniserie eller tv-film
Anya Taylor-Joy / The Queen’s Gambit
Shira Haas / Unorthodox
Nicole Kidman / The Undoing
Cate Blanchett / Mrs. America

Daisy Edgar-Jones / Normal People

Bedste mandlige skuespiller i en miniserie eller tv-film
Bryan Cranston / Your Honor
Jeff Daniels / The Comey Rule
Ethan Hawke / The Good Lord Bird
Hugh Grant / The Undoing
Mark Ruffalo / I Know This Much Is True

Bedste kvindlige birolle i en serie, miniserie eller tv-film
Gillian Anderson / The Crown
Helena Bonham Carter / The Crown
Julia Garner / Ozark
Annie Murphy / Schitt’s Creek
Cynthia Nixon / Ratched

Bedste mandlige birolle i en serie, miniserie eller tv-film
John Boyega / Small Axe
Brendan Gleeson / The Comey Rule
Dan Levy / Schitt’s Creek
Jim Parsons / Hollywood
Donald Sutherland / The Undoing

ALLE VINDERNE I FILM-KATEGORIERNE:

Bedste film - drama
Nomadland
Mank
The Father
Promising Young Woman
The Trial of the Chicago 7

Bedste film - komedie eller musical
Borat Subsequent Moviefilm
Hamilton
Music
Palm Springs
The Prom

Bedste instruktør
Emerald Fennel / Promising Young Woman
David Fincher / Mank
Chloé Zhao / Nomadland
Regina King / One Night in Miami
Aaron Sorkin / The Trial of the Chicago 7

Bedste kvindelige skuespiller i en dramafilm
Viola Davis / Ma Rainey’s Black Bottom
Andra Day / The United States vs Billie Holliday
Frances McDormand / Nomadland
Carey Mulligan / Promising Young Woman
Vanessa Kirby / Pieces of a Woman

Bedste mandlige skuespiller i en dramafilm
Riz Ahmed / Sound of Metal
Chadwick Boseman / Ma Rainey’s Black Bottom
Anthony Hopkins / The Father
Gary Oldman / Mank
Tahar Ramin / The Mauritanian

Bedste kvindelige skuespiller i en komedie eller musical
Maria Bakalova / Borat Subsequent Moviefilm
Kate Hudson / Music
Michelle Pfeiffer / French Exit
Rosamund Pike / I Care A Lot
Anya Taylor-Joy / Emma

Bedste mandlige skuespiller i en komedie eller musical
Sacha Baron Cohen / Borat Subsequent Moviefilm
James Corden / The Prom
Lin-Manuel Miranda / Hamilton
Andy Samberg / Palm Springs
Dev Patel / Personal History of David Copperfield

Bedste kvindlige birolle i enhver genre
Glenn Close / Hillbilly Elegy
Olivia Colman / The Father
Jodie Foster / The Mauritanian
Amanda Seyfried / Mank
Helena Zengel / News of the World

Bedste mandlige birolle i enhver genre
Sacha Baron Cohen / The Trial of the Chicago 7
Daniel Kaluuya / Judas and the Black Messiah
Jared Leto / The Little Things
Bill Murray / On the Rocks
Leslie Odom, Jr. / One Night in Miami

Bedste ikke-engelsksprogede film
Druk
La Llorona 
The Life Ahead 
Minari
Two of Us

Bedste animationsfilm
The Croods 2
Fremad
Over the Moon
Sjæl
Wolfwalkers

Bedste manuskript
Aaron Sorkin / The Trial of the Chicago 7
Chloé Zhao / Nomadland
Florian Zeller and Christopher Hampton / The Father
Jack Fincher / Mank
Emerald Fennell / Promising Young Woman

Bedste originale musik
Alexandre Desplat / The Midnight Sky
Ludwig Göransson / Tenet
James Newton Howard / News of the World
Trent Reznor & Atticus Ross and Jon Batiste / Soul
Trent Reznor & Atticus Ross / Mank

Bedste originale sang
“Fight for You” / Judas and the Black Messiah
“Hear My Voice” / The Trial of the Chicago 7
“Io Si (Seen)” / The Life Ahead
“Speak Now” / One Night in Miami
“Tigress & Tweed” / The United States vs. Billie Holliday

Inspiration til hjemmebiografen

Vil du have streamingguides og nyheder i din indbakke? Få vores nyhedsbrev.

Ja, jeg accepterer StreamingGuide af kino.dk's markedsføringssamtykke
Luk (Esc)

Siden kan ikke vises ordentligt

StreamingGuide fungerer ikke optimalt i denne browser. Skift venligst til en anden browser, fx Chrome, Firefox, Safari eller Edge, for at få den virkelige oplevelse.