Gå til hovedindhold

Emmy 2021: Netflix sejrer stort, mens populære serier lider store nederlag

Se listen med alle vinderne

Skrevet af Emil Blæsild Johansen


I nat løb det store Emmy Awards af stablen i Los Angeles, hvor det største indenfor amerikansk tv hyldes. Og efter sidste weekends Creative Arts Emmy Awards, hvor en række tekniske priser blev uddelt, er det nu ved at være tid til at gøre status.

Emmy Awards kan nemlig samtidig være med til at vurdere, hvordan magtforholdene mellem streaming-gianterne, som Netflix, HBO og Disney+ ser ud. Og spørger man akademiet, der står for at udvælge Emmy-vinderne, så er svaret ret tydeligt – det seneste år, har det været Netflix’.

Særligt serierne The Crown og The Queen’s Gambit fik en del Emmy-succes, da de begge vandt 11 priser. For periodedramaet 'The Crown' var der bl.a. statuetter til Olivia Coleman og resten af det stjernespækkede cast i kategorierne bedste mandlige og kvindelige hovedrolle- samt bedste mandlige og kvindelige birolle i en dramaserie.

Blandt skuffelserne til prisuddelingen finder vi særligt titler fra Disney*. Eksempelvis var Hulu's dystopiske The Handmaid’s Tale nomineret til hele 21 priser, men gik tomhændet hjem, som den titel med flest Emmy-’nederlag’ nogensinde. Disneys Marvel-serie WandaVison var nomineret til 23 priser, men vandt kun i tre mindre priser for musik, kostumer og produktionsdesign, hvilket må siges at være en skuffelse.

Andetsteds vandt Apple+ serien Ted Lasso prisen som årets komedieserie og Jason Sudekis prisen som bedste mandlige hovedrolle, mens Kate Winslet vandt i kategorien bedste kvindelige hovedrolle i en miniserie for Mare of Easttown fra HBO.

*Bemærk: Hulu er ejet af Disney.

Mare of Easttown / HBO

Se hele listen af vindere nedenfor.

Bedste kvindelige birolle en i komedieserie

Kate McKinnon, Saturday Night Live

Cecily Strong, Saturday Night Live

Aidy Bryant, Saturday Night Live

Rosie Perez, The Flight Attendant

Hannah Einbinder, Hacks

VINDER: Hannah Waddingham, Ted Lasso

Juno Temple, Ted Lasso

 

Bedste mandlige birolle i en komedieserie

Bowen Yang, Saturday Night Live

Kenan Thompson, Saturday Night Live

VINDER: Brett Goldstein, Ted Lasso

Brendan Hunt, Ted Lasso

Nick Mohammed, Ted Lasso

Jeremy Swift, Ted Lasso

Paul Reiser, The Kominsky Method

Carl Clemons-Hopkins, Hacks

 

Bedste kvindelige birolle i en miniserie

Jean Smart, Mare of Easttown

VINDER: Julianne Nicholson, Mare of Easttown

Kathryn Hahn, WandaVision

Phillipa Soo, Hamilton

Renee Elise Goldsberry, Hamilton

Moses Ingram, The Queen's Gambit

 

Bedste mandlige birolle i en miniserie

Daveed Diggs, Hamilton

Jonathan Groff, Hamilton

Anthony Ramos, Hamilton

Thomas Brodie-Sangster, The Queen's Gambit

VINDER: Evan Peters, Mare of Easttown

Paapa Essiedu, I May Destroy You

 

Bedste manuskript til en dramaserie

The Boys (Rebecca Sonnenshine, Episode: "What I Know")

VINDER: The Crown (Peter Morgan, Episode: "War")

The Handmaid's Tale (Yahlin Chang, Episode: "Home")

Lovecraft Country (Misha Green, Episode: "Sundown")

The Mandalorian (Dave Filoni, Episode: "Chapter 13: The Jedi")

The Mandalorian (Jon Favreau, Episode: "Chapter 16: The Rescue")

Pose (Ryan Murphy, Brad Falchuk, Steven Canals, Janet Mock, Our Lady J, Episode: "Series Finale")

 

Bedste instruktør af en dramaserie

Bridgerton (Julie Anne Robinson, Episode: "Diamond of the First Water")

The Crown (Benjamin Caron, Episode: "Fairytale")

VINDER: The Crown (Jessica Hobbs, Episode: "War")

The Handmaid's Tale (Liz Garbus, Episode: "The Wilderness")

The Mandalorian (Jon Favreau, Episode: "Chapter 9: The Marshal")

Pose (Steven Canals, Episode: "Series Finale")

 

Bedste kvindelige birolle i en dramaserie

VINDER: Gillian Anderson, The Crown

Helena Bonham Carter, The Crown

Emerald Fennell, The Crown

Ann Dowd, The Handmaid's Tale

Yvonne Strahovski, The Handmaid's Tale

Samira Wiley, The Handmaid's Tale

Madeline Brewer, The Handmaid's Tale

Aunjanue Ellis, Lovecraft Country

 

Bedste mandlige birolle i en dramaserie

Michael K. Williams, Lovecraft Country

Bradley Whitford, The Handmaid's Tale

Max Minghella, The Handmaid's Tale

O-T Fagbenle, The Handmaid's Tale

John Lithgow, Perry Mason

VINDER: Tobias Menzies, The Crown

Giancarlo Esposito, The Mandalorian

Chris Sullivan, This Is Us

 

Bedste manuskript til en varieté-serie

The Amber Ruffin Show

A Black Lady Sketch Show

VINDER: Last Week Tonight With John Oliver

The Late Show With Stephen Colbert

Saturday Night Live

 

Bedste varieté-talkshow

Conan

The Late Show With Stephen Colbert

The Daily Show With Trevor Noah

Jimmy Kimmel Live

VINDER: Last Week Tonight With John Oliver

 

Bedste vareté-sketch-serie

A Black Lady Sketch Show

VINDER: Saturday Night Live

 

Bedste manuskript til en komedieserie

The Flight Attendant (Steve Yockey, Episode: "In Case of Emergency")

Girls5eva (Meredith Scardino, Episode: "Pilot")

VINDER: Hacks (Lucia Aniello, Paul W. Downs, Jen Statsky, Episode: "There Is No Line")

PEN15 (Maya, Erskine, Episode: "Play")

Ted Lasso (Jason Sudeikis, Brendan Hunt, Joe Kelly, Episode: "Make Rebecca Great Again")

Ted Lasso (Jason Sudeikis, Bill Lawrence, Brendan Hunt, Joe Kelly, Episode: "Pilot")

 

Bedste instruktør af en komedieserie

B Positive (James Burrows, Episode: "Pilot")

The Flight Attendant (Susanna Fogel, Episode: "In Case of Emergency")

VINDER: Hacks (Lucia Aniello, Episode: "There Is No Line")

Mom (James Widdoes, Episode: "Scooby-Doo Checks and Salisbury Steak")

Ted Lasso (Zach Braff, Episode: "Biscuits")

Ted Lasso (MJ Delaney, Episode: "The Hope that Kills You")

Ted Lasso (Declan Lowney, Episode: "Make Rebecca Great Again")

 

Bedste kvindelige hovedrolle i en komedieserie

Aidy Bryant, Shrill

VINDER: Jean Smart, Hacks

Allison Janney, Mom

Kaley Cuoco, The Flight Attendant

Tracee Ellis Ross, Black-ish

 

Bedste mandlige hovedrolle i en komedieserie

VINDER: Jason Sudeikis, Ted Lasso

Anthony Anderson, Black-ish

Michael Douglas, The Kominsky Method

William H. Macy, Shameless

Kenan Thompson, Kenan

 

Bedste konkurrence-program

The Amazing Race

Nailed It!

VINDER: RuPaul's Drag Race

Top Chef

The Voice

 

Bedste instruktør af en antologi- eller miniserie

Hamilton (Thomas Kail)

I May Destroy You (Sam Miller, Michaela Coel, Episode: "Ego Death")

I May Destroy You (Sam Miller, Episode: "Eyes Eyes Eyes Eyes")

Mare of Easttown (Craig Zobel)

VINDER: The Queen's Gambit (Scott Frank)

The Underground Railroad (Barry Jenkins)

WandaVision (Matt Shakman)

 

Bedste manuskript til en antologi- eller miniserie

VINDER: I May Destroy You (Michaela Coel)

Mare of Easttown (Brad Ingelsby)

The Queen's Gambit (Scott Frank)

WandaVision (Chuck Hayward, Peter Cameron, Episode: "All-New Halloween Spooktacular!")

WandaVision (Jac Schaeffer, Episode: "Filmed Before a Live Studio Audience")

WandaVision (Laura Donney, Episode: "Previously On")

 

Bedste kvindelige hovedrolle i en miniserie

VINDER: Kate Winslet, Mare of Easttown

Michaela Coel, I May Destroy You

Anya Taylor-Joy, The Queen's Gambit

Elizabeth Olsen, WandaVision

Cynthia Erivo, Genius: Aretha

 

Bedste mandlige hovedrolle i en miniserie

Paul Bettany, WandaVision

Hugh Grant, The Undoing

VINDER: Ewan McGregor, Halston

Lin-Manuel Miranda, Hamilton

Leslie Odom Jr., Hamilton

 

Bedste kvindelige hovedrolle i en dramaserie

Emma Corrin, The Crown

VINDER: Olivia Colman, The Crown

Uzo Aduba, In Treatment

Elisabeth Moss, The Handmaid's Tale

Jurnee Smollett, Lovecraft Country

Mj Rodriguez, Pose

 

Bedste mandlige hovedrolle i en dramaserie

Regé-Jean Page, Bridgerton

Sterling K. Brown, This Is Us

Billy Porter, Pose

Jonathan Majors, Lovecraft Country

Matthew Rhys, Perry Mason

VINDER: Josh O'Connor, The Crown

 

Bedste varieté-special (live)

Celebrating America – An Inauguration Night Special

The 63rd Annual Grammy Awards

The Oscars

The Pepsi Super Bowl LV Halftime Show Starring The Weeknd

VINDER: Stephen Colbert's Election Night 2020: Democracy's Last Stand Building Back America Great Again Better 2020

 

Bedste varieté-special (optaget)

Bo Burnham: Inside

David Byrne's American Utopia

8:46 - Dave Chappelle

Friends: The Reunion

VINDER: Hamilton

A West Wing Special to Benefit When We All Vote

 

Bedste komedieserie

Black-ish

Cobra Kai

Pen15

Emily in Paris

Hacks

VINDER: Ted Lasso

The Flight Attendant

The Kominsky Method

 

Bedste dramaserie

The Boys

Bridgerton

VINDER: The Crown

The Mandalorian

Lovecraft Country

Pose

The Handmaid's Tale

This Is Us

 

Bedste miniserie

Mare of Easttown

I May Destroy You

WandaVision

VINDER: The Queen's Gambit

The Underground Railroad

Inspiration til hjemmebiografen

Vil du have streamingguides og nyheder i din indbakke? Få vores nyhedsbrev.

Ja, jeg accepterer StreamingGuide af kino.dk's markedsføringssamtykke
Luk (Esc)

Siden kan ikke vises ordentligt

StreamingGuide fungerer ikke optimalt i denne browser. Skift venligst til en anden browser, fx Chrome, Firefox, Safari eller Edge, for at få den virkelige oplevelse.